Udržovat ústa a zuby čisté je nejlepší způsob jak předcházet problémům jako jsou kazy, záněty dásní, parodontóza nebo třeba i špatný dech. Protože technika čištění a vhodné pomůcky rozhodují velmi zásadně o efektivitě čištění zubů, je vhodné je s lékařem či diplomovanou dentální hygienistkou probrat a nechat se poučit a "proškolit". Sebepečlivější domácí hygiena přesto nemusí být úplně dostačující, neboť nedokáže odstranit nepříjemný problém, který může časem způsobit nejen záněty dásně, ale i parodontózu - a to je zubní kámen.

 Zubní kámen je zmineralizovaný zubní plak, který se na zubech usazuje nejen viditelně, ale také neviditelně pod dásní, kde posléze působí největší potíže. K udržení čistých zubů a prevenci těchto obtíží je vhodné dvakrát ročně absolvovat nejen pravidelnou preventivní prohlídku, ale také u stomatologa nebo dentální hygienistky. Dentální hygiena, je součástí moderní preventivní stomatologie, při které Vám odborník zubní kámen odstraní ultrazvukem, případně dočistí ručně kyretami. Dále zuby vyleští a nafluoriduje. Poradí Vám nejen s výběrem vhodných zubních a mezizubních kartáčků, ale i se správnou technikou domácí péče o chrup.    

Pokud Vás trápí pigmenty a skvrny, které se na zubech usazují, například z konzumace kávy, čajů, červeného vína, "barevných" jídel, užívání některých silných ústních vod nebo z kouření, je možné využít techniku Air-flow (pískování zubů). Jemné částečky letícího písku pigment odstraní a mají také slabý zesvětlující efekt. Pískování doplněné následnou flouridací zubů a prováděné profesionálně neškodí zubům ani dásním, ačkoliv může způsobit dočasnou citlivost, která záhy odezní.