Parodontologie je specializovaný obor, který se zabývá léčbou zánětu dásní, paradentózy (parodontitidy) a všech onemocnění, jež se týkají dásní a závěsného aparátu zubů. Paradentóza (parodontitida) vzniká z neléčeného zánětu dásní. Jde o dlouhodobý zánět závěsného aparátu zubů a kosti kolem zubů, při němž se zhoršuje upevnění zubů v čelistech. Postupně se začínají zuby viklat a nakonec se uvolňují, tedy vypadávají.

Hlavní příznaky parodontitidy:

  • Krvácení dásní
  • Zápach z úst
  • Obnažování krčků zubů
  • Viklání zubů
  • Rozestup a posuny hlavně předních zubů

Toto onemocnění vyvolává přítomnost bakteriálního povlaku (plaku) na povrchu zubů nebo zubních náhrad.

Správná léčba spočívá hlavně v pravidelném odstraňování zubního kamene, perfektní zubní hygieně a v pravidelných kontrolách jak u zubní hygienistky, tak u zubního lékaře. Stomatolog musí pacientovi také odstranit všechny špatně zhotovené (převislé) zubní výplně (plomby) a nevyhovující (špatně čistitelné) zubní náhrady (korunky, můstky).

Jestliže má pacient u zubů hlubší parodontální kapsy, aplikujeme mu při odstraňování zubního kamene lokální anestezii. V některých případech indikujeme u pokročilejších parodontitid antibiotickou léčbu. Někdy je vhodné vyšetřit pacienta pomocí speciálních testů na určení bakteriálního spektra. Na základě tohoto vyšetření potom navrhujeme cílenou antibakteriální terapii.

V případě velmi pokročilé parodontitidy doporučujeme pacientovi péči našeho spolupracujícího specialisty – parodontologa.