Zubní chrániče jsou speciální nákusné dlahy vyrobené ze zdravotně nezávadného materiálu určené především pro sportovce a pro lidi se špatným zlozvykem skřípání zubů ve spaní.

Zatínáte zuby během spánku? Jestliže jsou Vaše zuby opotřebované nadměrným skřípáním zubů, trpíte tzv. bruxismem. Zubní chránič na noc Vám poskytne ochranný štít mezi horní a dolní čelistí a zabrání tak dalšímu nevratnému poškození skloviny zubů. Zároveň pomáhá relaxaci žvýkacích svalů a tím snižuje bolesti v čelisti a krčních svalech, které můžete cítit po probuzení.

Zubní chránič jako ochranná pomůcka je u mnohých sportů nedílnou součástí výstroje jako např. přilba či chránič páteře. Měl by ho nosit každý, kdo hraje tzv. kontaktní sporty jako je box, hokej nebo fotbal, avšak v dnešní době se doporučují i u méně kontaktních či dokonce rekreačních sportů. Předejdete tak možným prasklinám, poranění nervů, zlomení či ztrátě zubů.

Druhy zubních chráničů

Konfekční chrániče jsou levnou a předtvarovanou variantou, která je připravena rovnou k nošení a zpravidla ji můžete koupit ve všech prodejnách sportovního vybavení. Mohou však v ústní dutině sedět velmi nepřesně nebo způsobit potíže při mluvení či dýchání. Pro svou malou protektivní funkčnost není tato skupina zubních chráničů odborníky vůbec doporučována.

„Boil and Bite“ zubní nosiče lze také koupit ve sportovních prodejnách. Jelikož jsou vyrobeny z termoplastického materiálu, stačí je po zakoupení ponořit do teplé vody aby změkly. Poté je v ústech skousnutím vytvarujeme do žádoucího tvaru.

Chrániče vyrobené u zubního lékaře jsou individuálně zhotovené z otisku, který sejme zubař ve své ordinaci a následně tento model poslouží zubnímu technikovi ke zhotovení perfektně padnoucího zubního chrániče. Vzhledem k výrobnímu postupu a času, který výroba tohoto typu vyžaduje, se jedná o finančně nejnáročnější variantu, avšak tento typ poskytuje nejlepší ochranu i komfort při nošení a z dlouhodobého hlediska se investice rozhodně vyplatí.

TYPY INDIVIDUÁLNĚ ZHOTOVENÝCH CHRÁNIČŮ

  • LIGHT průsvitný dětský pro málo kolizní sporty
  • MEDIUM průsvitný pro nekontaktní sporty ( motokros, fotbal,squash,basket)
  • HEAVY průsvitný pro kolizní sporty(skateboarding,baseball,karate..)
  • LIGHT PRO průsvitný -pro tvrdé kolizní sporty(pozemní hokej,floorbal,karate)
  • HEAVY PRO průsvitný - pro nejtvrdší kolizní sporty(lední hokej,rugby,box,kickbox..)